Hukuksal Danışmanlık

HUKUKSAL DANIŞMANLIK NEDİR?

Kişilere veya kurumlara giderici ya da önleyici hukuki desteği sağlayan kişilere ve kurumlara, hukuk danışmanı demektedir. Hukuki danışmanlık sağlayan kişiler ya da kurumlar, yaşanmış, yaşanıyor veya yaşanması beklenen olaylar ile ilgili hukuki konularda önerici ve giderici yardımı sağlamaktır.

HUKUKSAL DANIŞMANLIK YAPAN KİŞİLERİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Hukuksal danışmanlık, konulara, kişi ve kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Sözleşmeye göre değişiklik gösteren, hukuki danışmanlık hizmeti değişiklik gösterse de belli görev ve sorumluluklara sahiptir;

  • Sözleşmenin kapsamındaki her türlü hukuki konularda danışmanlık yaparak, konulara açıklık getirmeye çalışmak,
  • Hukuk danışmanına danışanlar, herhangi bir adım atmadan önce hukuki anlamda bilgilendirmek ve ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçebilmek,
  • Hukuki raporlama, vergi davaları, şirket ve şahısların hukuki işlemlerinin yerine getirilmesi,
  • İnceleme hizmetlerinin yapılması,
  • Danışanların, dava, icra veya şikayet gibi hukuki konularda, hukuki süreci takip ederek, danışanlarına bilgi vermek, gibi birçok görev ve sorumluluk taşıyan hukuki danışmanlar; ceza hukuku, borçlar hukuku, medeni hukuk, ticaret hukuku gibi hukuk alanlarını bilmeleri gerekmektedir.

Ege Değerleme’de profesyonel ve tecrübeli bireyler tarafından hukuksal danışmanlık sağlanmaktadır.

HUKUSAL DANIŞMANLIK ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Hukuki danışmanlık, yaşanılan bir olay içinde olabilir ya da yaşanacak olayların önüne geçmek içinde olabilmektedir. Her iki durumda da hukuksal danışmanlık alınması önem arz etmektedir. Yaşanması mümkün olan olaylar için daha önceden danışmanlık alarak, müdahale edebilirsiniz. Ayrıca yaşanmış olaylar içinde bilgi alarak, süreci bilerek ilerleyebilirsiniz.

Hukuksal danışmalık, her iki durumda da ciddiyet taşımaktadır. Ticari, sosyal, ailevi, sözleşmeye dayalı veya idari gibi her türlü konular için ayrı ayrı hukuk kuralları vardır. Her konunun kendine ait hakları vardır. Eğer sürecin veya kuralların ihlali sonucunda kişinin hakkı kayba uğramaktadır. Hukuki danışmanlık alan kişiler, süreç hakkında bilgi sahibi olduklarından dolayı hakları kayba uğramaz ve danışman için ihlallerin, olumsuz sonuçlarının önüne geçilmektedir.

Subscribe to Our Newsletter

About Strix

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In maximus ligula semper metus pellentesque mattis. Maecenas volutpat, diam enim sagittis quam, id porta quam.

Stay Connected