Kentsel Dönüşüm Hizmetleri

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞERLEME HİZMETİ NEDİR?

Kentsel dönüşüm hizmetleri, kentsel dönüşüme konu olan gayrimenkullerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu tutulan gayrimenkul değerleme raporlarının hazırlanmasında yetkili, SPK ve BDDK lisanslarına sahip profesyonel değerleme kuruluşları tarafından detaylı olarak analiz edilerek gerçekleştirilmektedir.

Kentsel dönüşüm öncesinde, paylaşım modelinin temelini oluşturacak şekilde, yapıların mevcut durum tespitlerini içeren değerleme raporları ile süreç sonunda teslim edilecek, yeni yapının olası değerini içeren değerleme raporlarını hazırlamak, kentsel dönüşüm değerleme uzmanları tarafından doğru, objektif ve tutarlı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DANIŞMANLIK HİZMETİ NEDİR?

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamına giren, yıkılarak yenilecek olan veya yıkılmadan güçlendirme işlemleri yapılacak olan yapıların hak sahiplerine, kentsel dönüşüm sürecinin ilk adımından itibaren her türlü teknik ve hukuki desteğin verilmesi amacı ile güvenilir, kapsamlı, objektif ve tatminkâr sonuçlar doğuran danışmanlık hizmetlerinin verilmesidir. Ege Değerleme ile güvenilir, uzman kişiler tarafından destek alarak hukuki destek alabilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Afet riski taşıyan alanların kontrollü, sistematik olarak düzenli, sağlıklı ve belirlenmiş iyi düzeye yaklaşmasını sağlamak amacı ile gayrimenkulün veya kentin dönüştürülmesi, yenilenmesidir.

Kentsel dönüşüm kanununa göre, Türkiye’nin her bölgesinde kır, kent ayrımı olmaksızın yıkılma tehlikesi bulunan yapıların devletin sağladığı finansal destek ile yeni yaşam alanlarına dönüştürülmesi öngörülmektedir. Devletin sağladığı finansal desteğinin vergi muafiyeti, kira yardımı ve kredi desteği gibi önemli üç ayağı oluşturduğunu söylemek mümkündür.

Kentsel dönüşüm danışmanlık hizmeti ile kanuna uygun bir şekilde kentsel dönüşüm süreçlerini izleyerek, raporlar hazırlamakta ve sürecin doğru ilerlemesini sağlamaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DANIŞMANLARININ GÖREVLERİ NELERDİR?

Kentsel Dönüşüm danışmanları;

  • Kat maliklerine veya kiracılara bilgilendirme yapmaktadır,
  • Hukuki ve teknik işlemleri takip ederek, raporlar hazırlarlar,
  • Sözleşmelerden doğabilecek sorunlara karşı, sözleşmeleri inceleyerek, süreci takip etmek, gibi pek çok göreve sahiptir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DANIŞMANLIK HİZMETLERİNDE NELER YAPILMAKTADIR?

Kentsel dönüşüm hizmetlerinde, profesyonel kişiler tarafından yenilenecek gayrimenkullerin, projelerinin takibi ve projenin işlemlerinin tamamlanmasında danışmanlık yaparlar. Aynı zamanda kentsel dönüşüm danışmanları, gayrimenkul sahiplerinin veya kiracıların yeni yasalar sayesinde kentsel dönüşüme uğrayacak taşınmazların hem teknik hem de hukuki açıdan bilgilerin birikmemesini sağlayarak bilgilendirir, uygulanacak işler hakkında bilgilendirme ve kat maliklerinin aleyhine yapılabilecek sözleşmelerin önüne geçmek için kişilerin haklarını korumak için kişilere hizmetler sunmaktadır. Ege Değerleme’den alacağınız, Kentsel Dönüşüm Hizmetleri ile işlem öncesinde ve sonrasında yaşanacak teknik ya da hukuki sorunların önüne geçmek için uzman kişilerce hazırlanacak raporlar ve bilgilendirmeler ile danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Subscribe to Our Newsletter

About Strix

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In maximus ligula semper metus pellentesque mattis. Maecenas volutpat, diam enim sagittis quam, id porta quam.

Stay Connected